Proč psát validní kód

V diskuzích na webu se často setkávám s otázkou, jaký smysl má psaní validního kódu. Odpověd není jednoznačná. Doporučuji podívat se na článek K čemu je skutečně validita webu? a to ani ne tak kvůli jeho obsahu, jako kvůli diskusi pod ním. Musím souhlasit s výše uvedeným článkem v tom, že pro firmu nemá moc valný smysl předělávat celý web, který nějak funguje, jenom proto, aby byl kód validní. Skutečně budou náklady na takové předělání vyšší, než vzniklý zisk. Něco jiného by bylo, kdyby se takovou změnou zvýšila přístupnost a hlavně použitelnost. Ale to už je o něčem jiném. Pokud však firma buduje web nový, je podle mě hloupost bránit se validnímu kódu. Především kvůli budoucí údržbě webu. Z „firemního hlediska“ to tedy s validním kódem není zas tak jednoznačné.

Co je však podle mě jednoznačné, je „hledisko webdesignéra“.

Nejprve shrnu argumenty „odpůrců“ validního kódu (Jestli jsem na nějaký zapomněl, napište mi to prosím do komentářů)

 1. Všechny prohlížeče zobrazí správně i nevalidně napsaný web
 2. Psát validní kód je mnohem nákladnější

Pokusím se vyvrátit tato tvrzení

 1. Nikdo nemůže znát všechny prohlížeče na světě. Nikdo nemůže znát prohlížeče, které ještě nevznikly (nebo nové verze těch současných). Když napíšete validní web, máte zajištěno, že se ve všech prohlížečích zobrazí správně. I v těch co ještě neexistují. Když však napíšete web, který validní nebude, ale bude fungovat v současných prohlížečích, nemáte jistotu, že tomu tak bude i v budoucnu. A co když se web přestane korektně zobrazovat v nové verzi některého z rošířených prohlížečů? Budete muset předělat celý web, a to vás bude stát hodně peněz. Zbytečně.
 2. Psát validní kód není o nic nákladnější než psát kód nevalidní. Naopak. Výhody validního kódu oceníte později, při údržbě nebo změně webu. A nehrozí, že budete muset v budoucnu web předělávat, viz. bod 1). Co ale může být nákladné (především na čas), je naučit se psát validní kód. Ale to není žádný argument. Když chce člověk něco dělat dobře, musí se to nejdříve naučit. Tak je to v životě se vším.

A teď výhody validního kódu

 1. Jak bylo výše zmíněno, máte jistotu, že se web zobrazí správně ve všech prohlížečích.
 2. Pokud průběžně validujete kód, nestane se vám, že zapomenete uzavřít nějaký tag, což obvykle později vede k špatnému zobrazení nějakého jiného prvku a několika desítkám minut zbytečné práce s odhalováním chyby.
 3. Validní kód je vaše vizitka. Pokud se webdesignem chcete živit, počítejte s tím, že vás bez zkušeností a znalostí validního kódu v žádné lepší firmě (s vyššímy platy) nevezmou. Nejde jen o to, že neumíte psát validní kód. Je to také o tom, jak zodpovědně přistupujete ke své práci. Jestli to s webdesignem myslíte vážně.

Nechci tím říct, že nemá smysl dělat webové stránky, pokud neumíte psát validní kód. Každý nějak začíná a a? si kdo chce co chce říká, naučit se dělat validní web vyžaduje hodně zkušeností. Validní kód úspěch webu nezaručí. Web dělají úspěšným jiné věci (o tom jindy). Ale pokud to s webdesignem myslíte vážně, jste hloupí, pokud se validnímu kódu bráníte.

1 Comment Proč psát validní kód

 1. Čávo(SK)

  „Když napíšete validní web, máte zajištěno, že se ve všech prohlížečích zobrazí správně.“

  Toto neni pravda validita webu automaticky nezaručuje, že ho každý browser zobrazí ako zamýšlal autor. Validita webu je len dodržanie pravidiel v Definícii Typu Dokumentu.

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>