Proč používám Firefox

Jedni jsou Firefoxem nadšení, druzí jejich nadšení nesdílí. A třetí jsou rozhořčení, že se stále mluví jen o Firefoxu, když jejich Opera už dávno umí téměř vše, co oslavovaný Firefox. Patřím k první zmiňované skupině a hned vám řeknu proč.

Předem nutno říci, že můj názor na Microsoft není ani kladný, ani záporný. Prostě je to pro mě firma jako každá jiná. To že má dominantní postavení na trhu je podle mě především díky perfektně zvládnutému marketingu. Dlouhou dobu jsem používal prohlížeč Internet Explorer a neměl jsem potřebu utíkat k něčemu jinému jenom proto, že to není od Microsoftu. Ač jsem zkoušel i jiné prohlížeče (především Mozillu a Operu), žádný z nich mě nepřesvědčil, že mi přinese větší užitek, když jej budu používat. Proto jsem zůstal u IE a ostatní prohlížeče jsem měl jen z důvodu ladění webových stránek, které jsem vytvářel. To jsou čistě subjektivní zkušenosti.

Firefox pro mně, co by „uživatele“ internetu, nepřinesl nic revolučního, kvůli čemu bych se rozhodl opustit IE. Rozhořčení uživatelé Opery mají pravdu. To, s čím přišel Firefox, měla Opera již dávno. A když mě nepřesvědčila Opera, proč by měl Firefox? Protože nejsem jenom „uživatel“ internetu, ale weby také vytvářím. A to je oblast ve které mě Firefox nadchnul.

V porovnání s ostatními prohlížeči (a z vlastní zkušenosti mohu porovnávat především s IE) má Firefox přehlednější Javascriptovou Konzoli, Javascriptový Debugger, DOM Inspector a především rozšíření (extension) s názvem Web Developer. A právě toto rozšíření je hlavním důvodem, proč jsem si Firefox tolik oblíbil.

Když tvořím nějaký web, tak zpravidla potřebuju průběžně kontrolovat věci jako: jak vypadá layout pro rozlišení 800×600, jak vypadá stránka bez obrázků (tj. jak vypadá stránka když se načte obsah a začínají se načítat obrázky), jak funguje stránka s vypnutým javascriptem, jak s vypnutými cookies, jestli je kód stránky validní, jaké cookies jsou nastavené apod. To vše a spoustu dalších věcí se dozvím na dvě kliknutí. Prostě geniální. Když si vzpomenu jak jsem v IE vždy lezl do nastavení, vypnul zobrazování obrázků, refreshnul stránku, zkontroloval vzhled, šel znovu do nastavení, nastavil zpět zobrazování obrázků, refreshnul stránku…

Web developer toolbar

Pokud tedy tvoříte webové stránky a tento plugin neznáte, pak vás odkážu na domovskou stránku pro zjištění dalších informací. Nejjednodužší ale bude, když si plugin rovnou nainstalujete a vyzkoušíte jej na vlastní kůži.

8 Comments Proč používám Firefox

 1. banter

  Proti Firefoxu nic nemám. Pro vývojáře webu je to určitě silný nástroj. Nicméně k Opeře mám citový vztah. Používám ji již od verze 5. Tenkrát jsem měl procesor K5 na 75MHz a pustit tam IE (pouze jedno okno), outlook, connection meter a ICQ bylo takřka nemožné. Navíc outlook automaticky otvíral přílohy. Nainstaloval jsem si Operu. Měla v sobě už tehdy tabs, poštovního klienta a běžela neskutečně rychle. Prostě láska na první pohled. Navíc jsem se teď dočetl, že pro ni existuje taky plugin Web Developer. Zkusím ho nainstalovat a pak to blognu. Má plugin pro čtení textu (zatím jen anglického) který je veliký pouze 10MB.

  Trochu žárlím na firefoxí způsob průběžného vyhledávání na stránce.

  Reply
 2. Hellish

  Mě teda FF pomalý rozhodě nepřijde. Je pravda, že Opera je rychlejší (má podle mě kvalitnější vykreslovací algoritmus), ale rychlost FF mi přijde naprosto dostačující (a rozhodě bych netvrdil, že IE je rychlejší).

  Web Developer Bar mě hodně nadchl, proto o něm píšu. Ostatní vlastnosti a výhody FF již dávno napsali jiní. Je pravda, že i Opera má něco podobného, ale osobně mi to přišlo o trochu krkolomnější. Poslední 4 měsíce jsem Operu aktivně používal (je to skutečně velice kvalitní prohlížeč), ale tak nějak mi nepřirostla k srdci. Hlavně kvůli drobnostem, nad kterými člověk normálně mávne rukou, ale když se těch drobností sejde několik, už to začne být otravné. Navíc mi prostředí Opery přijde tak trochu chaotické (hůře použitelné). Proto se po 4 měsících zase vracím zpět k FF. Ale Operu nehaním. Pokud někomu přijde přehledná a vyhovující, je to pro něj dobrá volba.

  Reply
 3. angel333

  nemuzu si pomoct ale firefox je proste neumerne pomaly. nevim jestli to je geckem nebo firefoxem ale oproti opere je to pomaly – i ie je rychlejsi. je sice hezky ze v sobe ma super plugin web developer a DOM, ale kvuli ladeni si radsi na chvilku spustim pandu a na obycejny prohlizeni zustanu u opery. tenhle clanek mi navic pripada tak jako ze pouzivas firefox jenom kvuli web developer pluginu, DOM a javascriptovy konzoly – vim ze to tak neni – ve firefoxu je hodne peknych pluginu, ale vyznelo to tak.

  Reply
 4. JohnyMcFee

  Ahoj,omylem jsem si nainstaloval nějakou kravinu z megavidea a poté mi začaly vyskakovat samý reklamy,pak jsem na internetu našel návod jak se toho zbavit,ale já jsem musel smazat i něco jiného,protože od té doby mi nejde spustit žádná stránka co mi najde google a i celkově je pomalejší.A kdyz potom FireFox vypnu tak se sekne.Potřeboval bych poradit kde je problém!!??Předem děkuji

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>