O nápadech a kritice

head-idea_128

Kolem sebe, ale i sám na sobě pozoruju, že s nápadama neumíme pracovat. Obzvláště s nápadama ostatních lidí.

Nejčastějším problémem bývá přehnaně kritická reakce na jakýkoliv nápad, který vysloví někdo jiný a který nezapadá do mojí vlastní představy. Kritická reakce obvykle přichází prakticky okamžitě poté, co je takový nápad vysloven. Což je samo o sobě zajímavé – perfektně to vystihl Jason Fried:

The faster you react, the less you think.

Přitom i ty nejgeniálnější nápady začaly jako myšlenka, která byla na začátku hrubá, neopracovaná a bylo potřeba hodně úsilí, aby se z dobré myšlenky stal geniální nápad. Nádherně to zformuloval Jonathan Ive:

While ideas ultimately can be so powerful, they begin as fragile, barely formed thoughts, so easily missed, so easily compromised, so easily just squished.

Na každé myšlence se dá najít spousta nedokonalostí. A je jen na nás, jestli tyto dokonalosti použijeme ke kritice a myšlenku zadupeme do země hned v zárodku, nebo jestli se pokusíme tuto myšlenku rozvést a zdokonalit. Možná se ukáže, že to opravdu byla špatná myšlenka, ale občas se poštěstí a přijdete na něco, na co byste jinak nepřišli.

Na závěr si vypůjčím citát od Ladislava Smoljaka:

Hlavně se nesmíte před sebou stydět říkat hlouposti, protože z hloupého nápadu se někdy narodí dobrej nápad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>