Magdalenka.cz

Magdalenka.cz

Nedávno jsem své ženě spustil novou verzi jejího webu Magdalenka.cz. Je to takový foodblog kam si zapisuje své oblíbené recepty, jednak proto, aby je měla někde pohromadě a druhak proto, aby svým kamarádkám, které po ní často poptávají nějaký konkrétní recept, mohla poslat jednoduše link. Kromě samotného technického řešení webu mám na svědomí všechny fotografie jídel ale především jsem vrchní degustátor, takže kvalita všech receptů je zaručena :)

První verze běžela provizorně bez jakéhokoliv redakčního systému. Vyvíjet vlastní redakční systém mi přišlo jako nesmysl a tak jsem se začal porozhlížet po nějakých hotových systémech. A tady jsem poprvé narazil. Většina redakčních systémů je totiž navržená primárně pro blogy, takže každý příspěvek/stránka obsahuje jen nadpis, text a další metadata jako štítky, kategorie apod. To mi ale nestačilo. Stránka s receptem se skládala z názvu, úvodu, ingrediencí, postupu, hlavní fotky a případně dalších fotografií. Jednou z možností bylo nacpat to všechno do toho jednoho hlavního textu a pak to pomocí css rozstrkat po stránce. Tohle řešení není ale moc šikovné, protože vyžaduje po autorovi aby dodržoval určité postupy (příp. šablony), aby se stránka nerozpadla. Jedna drobná chybička (např. jiné pořadí dvou prvků) a už se to sype jako Pigi čaj. Tudy ne, řekl jsem si.

Redakční systémy, které by víceméně splňovaly moje požadavky (především možnost definovat strukturu příspěvku) existují. Ale už to nejsou jednoduché systémy, ale spíše robustní php frameworky převlečené za redakční systém. V mém případě kanón na vrabce (nebo komár na velblouda, jak by řekl Marek Prokop :).

Naštěstí jsem zjistil, že ve WordPressu existuje něco, čemu se říká custom fields. To vám umožní přidat ke každému příspěvku další textové informace, které můžete v šabloně zobrazit. Super, řekl jsem si, stačí přidat položky postup a ingredience. Toto řešení skutečně fungovalo, ale mělo háček. Při psaní každého nového receptu je potřeba dole na stránce rozkliknout custom fields, která jsou tam (ne)šikovně schována. Pak si člověk musí vzpomenout, jak že se ta custom pole mají jmenovat. Pokud zadáte název špatně, šablona jej nenajde a tudíž nezobrazí (příp. zobrazí chybovou hlášku). Aby toho nebylo málo, tak vstupní políčko pro samotný text je jen jednořádkové.

Už jsem to pomalu vzdával, když jsem objevil plugin More Fields. Ten vyřešil všechny moje problémy. Umožnil mi vydefinovat seznam s názvy custom fieldů, takže autor už jen doplní jejich hodnoty. Navíc umožňuje zadávat text do víceřádkového vstupního pole (textarea). A v neposlední řadě se zobrazuje hned pod samotným editačním polem pro text příspěvku, takže jej člověk nemusí hledat někde dole a rozklikávat.

Bohužel se mi nepodařilo nijak rozumně vyřešit fotografie. Nenašel jsem způsob, jak se z kódu šablony dostat k fotografiím, které se přihrají k článku. Vypadá to, že WordPress umožňuje jen vložit tyto obrázky do samotného textu, ale ne s nimi dál programově pracovat. Takže fotky nahrávám ručně do adresáře se stejným jménem jako id receptu a šablona receptu, která id receptu zná, ví kde má obrázky hledat. Nesystémové řešení, ale protože jsem to stejně já, kdo se o fotky k receptům stará, je to pro mě relativně schůdné. K zobrazování fotografií používám javascriptovou knihovnu ShadowBox, která se mi ze všech podobných líbí nejvíc. Náhledy k doplňujícím fotografiím seřezávám do čtverce, po vzoru Flickru, takže to nevypadá blbě, když je jedna fotka na výšku a druhá na šířku.

Co jsem si z toho odnesl za ponaučení? Že WordPress je skvělý systém, ale jen pro jeden konrétní účel – blog. Pro cokoliv jiného přestává být vhodný, protože je nutné jej různě ohýbat a dělat ústupky. To už je fakt lepší sáhnout po nějakém jednoduchém frameworku a postavit si to od píky sám.

12 Comments Magdalenka.cz

 1. Jim

  Pěkný web, vytknul bych snad jen odfláknuté otestování webu v IE. Např. některé texty mizí (pomůže position: relative;) a fotografie přesahují přes bílé boxy (pomůže nastavit boxům overflow: hidden).

  Reply
 2. Milan Kryl

  Pěkný webík, sbíhají se mi sliny na všechny ty uvařené dobrůtky.

  A díky za tip na More Fields, přesně o něčem takovém jsem nedávno přemýšlel a ještě jsem to nezkoušel hledat. :) (bude se hodit)

  Reply
 3. Catch

  Pekny web zaradim ho pritelkyni do oblibenych take totiz moc rada vari :-) A az dokoncim jeji webik tak urcite dam taky vedet :-)

  Reply
 4. Adam Marčan

  pěkné, dostal jsem hned chuť na „Penne al forno“ ten zapečený sýr nahoře ummm :o )

  Ještě bych zapřemýšlel nad bočním seznamem všech jídel, určitě by to pomohlo přehlednosti – nemusel bych scrollovat až dolů, ale vybral bych si přímo ze seznamu… ;o)

  Reply
 5. Plaváček

  Hezké, hezké. Přimluvil bych se ale za tři drobné změny. Zrušit kurzívu a to tak, že všude, nadpisy jednotlivých jídel podtrhnout (abych věděl, že se na ně dá kliknout a nemusel rejdit myší) a popracoval bych také na kontrastu (třeba zde: http://www.magdalenka.cz/recepty/slane/borsc.html ). Bílé písmo na podivně žlutém pozadí je pomstou všem, kteří mají slabší zrak nebo lehce přepálený LCD monitor.

  Každopádně – manželce udělám oblíbenou položku a když bude hlad největší a žádná inspirace, bude vědět, kam se obrátit :)

  Reply
 6. LACO

  Hezké fotky. Občas se také snažím jídlo fotit, ale příliš se mi to nedaří. Rád se nechám poučit. Zajímalo by mě, čím fotíš a jakou technikou. Díky.

  Reply
 7. Hellish

  [7] Díky za rady. Kurzívu odstraním a kontrast pořeším. Ten nepodtržený nadpis ale asi nechám. Podtržené nadpisy podle mě nevypadají hezky, lidé jsou zvyklí, že se na ně může klikat (pokud očekávají nějaké detaily) a pro ty, co klikají jen na podtržené texty je tam ten link „zobrazit recept“, který je podtržený

  [8] Díky. Fotím na D70 s objektivem Nikkor 18-70. Občas s Nikkor 50. Fotky mají ale k dokonalosti daleko, nejvíc pokulhává „domácí“ osvětlení.

  Reply
 8. Gabriel

  Ahoj. Tiež som si spravil pred dvoma mesiacmi blog s receptami, keďže rád varím a vymýšľam recepty. Ale k podstate veci. Nedával som nikdy dôraz na fotografie receptov. Dnes som náhodou narazil na magdalenka.cz. A zbadal som tie fotky. To je pecka. Normálne si zmenil môj názor a svoje recepty začnem kvalitne fotografovať. Ak tie fotografie fotíš ty, tak klobúk dole. Ako vidím na mojom blogu /fičím na blogger/ ma čaká veľa práce.
  P.S dizajn blogu magdalenka.cz je dosť dobrý.

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>